Darbe Nedir? Nasıl Gerçekleşir? Detaylar Nelerdir?

DARBE NEDİR? NASIL GERÇEKLEŞİR? DETAYLAR NELERDİR?

 • Oyun içerisinde darbe; Kuvvet Komutanlarının mevcut Oyun Başkanı ya da Meclisten rahatsız olması durumunda yaptığı bir eylemdir.
 • Darbe; Genel Kurmay Başkanı, Hava Kuvvetleri Komutanı, Kara Kuvvetleri Komutanı ve Deniz Kuvvetleri Komutanının Ortak Bildiri ile darbeyi onayladıklarını anlatan metnin Bildiriler kısmına göndermeleri ile gerçekleşir.
  (Oyun Başkanı seçimi, Milletvekili seçimi ve Meclis seçimleri devam ediyor iken darbe yapılamaz.)
 • Darbenin gerçekleşmesi için 4 Komutanında uzlaşması ve bu Ortak Bildiriye imza atmaları şarttır.
 • Darbenin gerçekleşmesi durumunda;

  1. Aşama: Oyun Başkanı, Meclis Başkanı, Adalet Bakanı ve Ekonomi bakanları makamları, Kuvvet Komutanları arasında 12 saat içerisinde paylaşılır.
  Bu makam paylaşım süreci, 4 Kuvvet Komutanının kendi arasında yaptığı diplomasi ile gerçekleşir.
  Bu diplomasi sonucunda, Kuvvet Komutanlarının tamamı adına Bildiriler alanında, Genel Kurmay Başkanı Makam Paylaşım Bildirisi yayınlar. Makam Paylaşım Bildirisi yayınlandıktan sonra 12 saat içerisinde diğer Kuvvet Komutanları tarafından itiraz / karşı bildiri gelir ise; Oyun Başkanı tekrardan göreve döner ve Olağan Üstü Hal ilan eder.
  Olağan Üstü Hal durumunda, darbeye maruz kalan Oyun Başkanına; -Orduyu lav etme yetkisi verilir.
  (Bu yetki, Başkandan Duyurular alanında Kuvvet Komutanlarının Lav Edilmesi Duyurusu ile kullanılır.) Ordunun lav edilmesi durumunda;
  -Genel Kurmay Başkanının atanması, Oyun Başkanına verilir.
  -Hava Kuvvetleri Komutanının atanması, son Meclis seçiminde 1. olan partiye verilir.
  -Kara Kuvvetleri Komutanının atanması, son Meclis seçiminde 2. olan partiye verilir.
  -Deniz Kuvvetleri Komutanının atanması, son Meclis seçiminde 3. olan partiye verilir.

  Tüm bunların uygulanması sonucunda Darbe girişimi başarısız olur ve Oyun olağan akışı ile devam eder, Olağan Üstü Hal durumu sona erer.

  Ancak, Makam Paylaşım Bildirisi yayınlandıktan 12 saat içerisinde diğer Kuvvet Komutanları tarafından itiraz / karşı bildiri gelmez ise; Darbe 2. Aşamaya geçer.

  2. Aşama: Bu aşamada darbe artık kesinleşmiştir.
  -Oyunda, Darbe Yönetimi aktiftir.
  -Oyun Başkanlığı ve Meclis artık Kuvvet Komutanlarının kontrolü altındadır.
  -Ordunun seçtiği Oyun Başkanı; aktif Şehir Başkanlarının, 20 tanesini görevden alabilir ve yerine atama yolu ile Şehir Başkanı atayabilir.
  (2. Aşamaya geçildiğinde 1 gün içerisinde yapılmalıdır, aksi takdirde bu hak yanar.)
  -Ordunun seçtiği Meclis Başkanı; aktif Milletvekillerinin, 30 tanesini görevden alabilir ve yerine atama yolu ile Milletvekili atayabilir. (2. Aşamaya geçildiğinde 1 gün içerisinde yapılmalıdır, aksi takdirde bu hak yanar.) -Ordunun seçtiği Oyun Başkanı; Oyun Başkanı seçilme ödüllerini alır.
  -Ordunun seçtiği Bakanlara; 1000 Yeşil Taş gönderilir.
  -Ordunun seçtiği Meclis Başkanına; 1000 Yeşil Taş gönderilir.
  -Darbe Yöneticileri hem Kuvvet Komutanı hem de diğer makamlarda aynı anda bulunur ve bunların maaşlarını haftalık alırlar.
  Örnek verecek olursak: Hava Kuvvetleri Komutanı aynı zamanda, Meclis Başkanı olabilir. Bu durumda hem Kuvvet Komutanı haftalık maaşı hem de Meclis başkanı haftalık maaşı alacaktır.

  3. Aşama: Bu aşamada Darbe Yönetimi artık oyunda tek güç olmuştur. Darbenin gerçekleştiği tarihten itibaren yapılacak ilk seçim yapılmaz.
  -Eğer yapılmayacak seçim Milletvekili ve Meclis seçimleri ise (Darbe ayın 1. ve 14. Günleri arasında gerçekleşmiş demektir);
  Darbe Yönetimi, Oyun Başkanı seçimlerinde seçtiği herhangi 1 ya da 2 oyuncuyu aday olarak sunabilir.
  Darbe Yönetiminin seçtiği 1 ya da 2 oyuncu, oylama alanında en üstte yer alır.
  Bu durumda seçimlere 10 (Adaylıktan çekilmeler hesaba katılmamıştır) +1 ya da 2 aday ile girilir.
  (Darbe Yönetimi Duyuru, Bildiri ve Mesaj hakkına sahiptir. Dilerse bu adaylar için bu hakkını kullanabilir.)
  Darbe Yönetiminin adayı eğer seçimi kazanır ise Darbe devam eder, yeni seçilen Oyun Başkanının Kuvvet Komutanı atama yetkisi elinden alınır ve diğer yetkileri devam eder.
  Meclis ise hala Darbe Yönetiminde olur. Yapılamayan Milletvekili ve Meclis seçimleri daha fazla ertelenemez; vaktinde yapılır. Ordu eğer Meclis seçimlerinde istediği sonucu elde edemez ise tekrar Darbe yapabilir.
  Tekrar darbe yapması durumunda normal darbe prosedürü işlenir.
  (Geçici madde: Oyun Yönetiminin bu darbeye müdahale hakkı vardır.
  Oyun Yönetimi darbeye müdahale ettiği takdirde, Seçim sonuçlarındaki Meclis devam eder.)

  Darbe Yönetiminin adayı eğer seçimi kazanamaz ise yeni seçilen Oyun Başkanı atama ayındaki Kuvvet Komutanını atar ve Darbe Yönetimi dağıldığı için Darbe sona erer, meclis dağılır.
  Milletvekilleri, Meclis Başkanı ve Bakanların hepsi görevden alınır ancak değişen Kuvvet Komutanı dışında Darbe Yönetimi ordudaki görevlerine devam eder.
  Yeni seçilen Oyun Başkanı tarafından, bir sonraki seçime kadar Meclis Başkanı, Adalet Bakanı ve Ekonomi Bakanı temsili olarak atanır.
  (Meclis bir sonraki Milletvekili seçimine kadar kapalıdır ve işlemez)

  -Eğer yapılmayacak seçim Oyun Başkanı seçimi ise (Darbe ayın 19. Ve 26. Günleri arasında gerçekleşmiş demektir); Darbe Yönetimi, bu durumda Milletvekili seçimlerine Ordu adı altında girer.
  Darbe Yönetimi olduğu için, bu seçim demokratik değildir.
  Darbe Yönetimi seçim başlar başlamaz kendisine seçimlerde kullanılan toplam oyun 3’te 1’ini kendi lehine kullanmıştır.
  Bu durumda 600 oyluk bir Milletvekili seçiminde, Toplam oy sayısı 800 varsayılacak olup; Ordu hem kendisine oy kullananlar dışında hem de 200 oy elde etmiş sayılacaktır.
  Ordu, yapılacak olan Milletvekili seçiminde; 1. Parti olamaz ise darbe sona ermiş olacak ve Milletvekili Seçimlerinde 1. Olan partiye geçici olarak Oyun Başkanı atama hakkı verilecektir.
  Atanan Oyun Başkanı atama ayındaki Kuvvet Komutanını atama / değiştirme hakkına sahip olacak olup diğer hiçbir haklardan yararlanamaz.

  Ordu, yapılacak olan Milletvekili seçiminde; 1. Parti olur ise darbe devam edecek olup; tüm milletvekillerini diğer partileri hiçe sayarak kendisi atayacaktır.

Yararlı oldu mu?

4 / 0

Bir yanıt yazın 0

Mail adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *